rss youtube
Aktualizacja: 05.04.2017

Mała elektrownia wiatrowa - Rysiny

elektrownia - gif

Witaj na stronie internetowej, poświęconej budowie małej elektrowni wiatrowej na bazie prądnicy z silnika od pralki automatycznej (tzw. "pralkowca").
Elektrownia powstała w latach 2006-2007 w bardzo ładnie usytuowanej, niewielkiej miejscowości Rysiny w woj. wielkopolskim (gm. Kłodawa).

Zapraszam do lektury i życzę pomyślnych wiatrów.

Tak to się zaczęło...

Nie pamiętam dokładnie kiedy zaraziłem się "syndromem elektrowni wiatrowej". W każdym razie pewnego dnia zapragnąłem mieć własną elektrownię wiatrową i tak zaczęła się moja przygoda.

Na początku nie miałem zbyt dużego pojęcia "dlaczego się kręci", jednakże miło było oglądać, obracające się nawet przy niewielkim wietrze, elektrownie wiatrowe znajdujące się w okolicy.

Kolejnym etapem było zbieranie wszelakich informacji na temat elektrowni wiatrowych. Z pomocą przyszła Elektroda.pl, a konkretnie bardzo obszerny temat na forum, który śledziłem prawie od samego początku (przy okazji pozdrawiam wszystkich szanownych forumowiczów). Następnie polskie strony internetowe, takie jak darmowa-energia.eko.org.pl oraz strona Pana Waldemara Pachoła elektrownia.mat-hurtownia.com.pl, po lekturze której zdecydowałem się na budowę własnej małej elektrowni wiatrowej. Pomocne były również anglojęzyczne strony www.scoraigwind.com, www.otherpower.com, www.builditsolar.com czy www.windstuffnow.com. Linki do tych i innych ciekawych stron internetowych można znaleźć tutaj.

Kilka istotnych uwag odnośnie budowy małej elektrowni wiatrowej

Przedstawiony opis budowy małej elektrowni wiatrowej powstał na bazie własnych doświadczeń i nie jest opracowaniem naukowym. Nie należy traktować go również jako instrukcji wykonania gotowego produktu.
Opisana tutaj mała elektrownia wiatrowa obecnie już nie istnieje. Więcej o tym można przeczytać w podsumowaniu.
Dalsze treści należy traktować wyłącznie jako zbiór doświadczeń i wskazówek do realizacji własnego celu.
Wszystkie główne elementy konstrukcyjne elektrowni wiatrowej, takie jak maszt, ogon czy głowica powinny być wykonane z materiałów najlepszej jakości, najlepiej nowych. Pozostałe, drugorzedne elementy można wykonać z materiałów "z odzysku", które bez problemu można znaleźć na okolicznych złomowniach. Nie muszę chyba przypominać, że wszystkie części powinny być wykonane bardzo starannie, aby zapewnić odpowiednią trwałość i niezawodność całej konstrukcji.

UWAGA! - Autor nie ponosi odpowiedzialności za Twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania prac opisanych na stronach tego serwisu. Wszelkie próby wykonywania i uruchamiania opisanych elementów oraz urządzeń podejmujesz na własną odpowiedzialność.

No to teraz możemy przejść do właściwej treści