rss youtube
Aktualizacja: 05.04.2017

Mała elektrownia wiatrowa - Rysiny - Głowica elektrowni

elektrownia - gif

Głowica jest głównym elementem każdej elektrowni wiatrowej. Oprócz obracania elektrowni względem kierunku wiatru, pełni również kilka innych bardzo ważnych funkcji. Bezpośrednio do niej zamocowane są łopaty wirnika, prądnica, przekładnia i ogon elektrowni wiatrowej. Właśnie z tego względu głowicę należy wykonać bardzo starannie, aby w czasie pracy elektrowni nie sprawiła nam przykrych niespodzianek.

Głowica obraca się na maszcie bez stosowania łożysk. Jest to najprostsze rozwiązanie, charakteryzujące się tym, że przy słabym wietrze elektrownia jest niewrażliwa na chwilowe zmiany kierunku wiatru.

Rura

Głównym elementem głowicy w naszym przypadku jest około 50cm rury stalowej 2,5 cala (średnica zewnętrzna 76,1mm). Do niej kolejno zostały przyspawane pozostałe elementy. W pierwszej kolejności rura została "zaślepiona" z jednej strony krążkiem z blachy stalowej o grubości 5mm. W krążku wywiercono otwór o średnicy 15mm (potrzebny będzie w późniejszym czasie do przeprowadzenia przewodu zasilającego w dół masztu).

Piasta

Całość podzespołów służących zamocowaniu łopat wirnika elektrowni wiatrowej pochodzi z kultowego już samochodu, o którym niegdyś marzyła niejedna rodzina, Fiat 126p, czyli popularnego "malucha". Fragment tylnego wahacza wraz z piastą można z łatwością dostać na większości szrotów za przysłowiową "flaszkę". Piasta tylnego koła malucha ma tę zaletę, że jest bardzo wytrzymała na wszelkie obciążenia i siły pochodzące od obracającego się wirnika i pozwala bez większych problemów zamontować na sobie koło pasowe naszej przekładni.

Podczas przyspawywania fragmentu wahacza należy zwrócić uwagę na dwa charakterystyczne wymiary.

Pierwszy z nich to odległość osi piasty od osi masztu - powinna wynosić około 10-13cm (u nas około 12cm). To przesunięcie osi względem siebie jest niezbędne do prawidłowego działania mimośrodowego zabezpieczenia elektrowni przed silnym wiatrem. Granicę zadziałania tego zabezpieczenia regulujemy długością/ciężarem ogona, oraz wspomnianym przesunięciem osi wirnika od osi masztu.

Drugim wymiarem jest kąt odchylenia płaszczyzny wirnika od osi masztu, który z kolei powinien wynosić około 5 stopni. Odchylenie płaszczyzny wirnika od pionu ma za zadanie uchronić łopaty przed uderzeniem o maszt. Taka sytuacja może nastąpić przy silnym wietrze, gdy łopaty pod jego działaniem odginają się do tyłu.

głowica - rys.1 głowica - fot.1
głowica - rys.2 głowica - fot.2

Mocowanie ogona

Mocowanie ogona składa się z dwóch elementów - rury 3/4 cala (średnica zewnętrzna 26,1mm) o długości 20cm oraz kawałka grubej blachy stalowej, w kształcie trapezu prostokątnego. Wymiary trapezu to 8,0x5,0x2,4cm. Kąt odchylenia rury mocowania ogona od masztu powinien wynosić około 15-20 stopni. Przy takich wymiarach trapezu kąt odchylenia wynosi około 18 stopni. Odchylenie mocowania ogona jest konieczne do działania zabezpieczenia elektrowni przed zbyt silnym wiatrem.

W płaszczyźnie poziomej kąt odchylenia osi mocowania ogona od osi piasty wirnika elektrowni powinien wynosić około 45 stopni.

głowica - rys.3 głowica - fot.5
głowica - rys.4 głowica - fot.6
głowica - rys.5 głowica - fot.7

Przekładnia, mocowanie i osłona prądnicy

Na dzień dzisiejszy przekładnię stanowią dwa koła pasowe i pas klinowy (proszę nie sugerować się zdjęciami, gdyż przekładnia na pas zębaty nie zdała egzaminu). Przełożenie wynosi około 5:1 i jest za duże, ponieważ podczas opadów deszczu pasek lubi się ślizgać na mniejszym kole pasowym. Po wymianie prądnicy na trójfazową przełożenie zostało zmniejszone do 3:1.

głowica - fot.10 głowica - fot.11 głowica - fot.14 głowica - fot.15

Dokumentacja fotograficzna

Wszystko jeszcze raz w fotograficznym skrócie:

głowica - fot.1 głowica - fot.2 głowica - fot.3 głowica - fot.4 głowica - fot.5 głowica - fot.6 głowica - fot.7 głowica - fot.8 głowica - fot.9 głowica - fot.10 głowica - fot.11 głowica - fot.12 głowica - fot.13 głowica - fot.14 głowica - fot.15 głowica - fot.16

Pora na ogon